Čeští investoři jsou aktivní – nákup firem stál loni více jak 200 miliard korun


Prodeje a nákupy firem v rámci České republiky narostly o 50% a jedná se tak o nejlepší výsledek za posledních 6 let. Za minulý rok zaznamenal český trh fúzí a akvizic vůbec nejlepší výsledek od roku 2007, kdy se za nákup firem utratilo až 212 miliard korun. V evropském měřítku patří čeští investoři mezi nejvíce aktivní a to zejména v oblasti střední a jihovýchodní Evropy.

 

• Česká republika se stala téměř leaderem, co se týče hodnoty odhadovaných i uskutečněných transakcí ohledně nákupu či prodeje firem a zaujala tak první místo ve střední a jihovýchodní Evropě. Pokud bychom měli hodnotit kvantitu transakcí, ČR se umístila na čtvrtém místě hned za Tureckem, Bulharskem a Polskem.

Přibližný počet transakcí, které se realizovaly v českém prostředí, tedy na českém trhu fúzí a akvizic, se zvýšil o 21 % na 10,63 miliardy dolarů, což je přes 208 miliard korun. Největší transakce u nás uzavřely konkrétně společnosti Telefónica Czech Republic a Net4Gas.

• Průzkum poradenské společnosti EY, která sestavuje žebříčky a celková srovnání tvrdí, že jde o značný úspěch ČR a českých investorů z hlediska tohoto procentuálního posunu. Výsledky aktivity fúzí a akvizic, co se odhadovaného objemu transakcí týče, představují pro Česko třetí rok růstu. Velká většina transakcí jsou tzv. sekundární prodeje, které zrcadlí strategické změny v rozložení sil větších hráčů v konkrétním odvětví a regionu.

Podle českých investorů patří mezi nejatraktivnější sektory služby, výroba a nemovitosti. Největší nárůst transakcí byl především v oblasti médií, stavebnictví, telekomunikací a v chemickém průmyslu. Jediný pokles byl zaznamenán pouze v sektoru výroby v roce 2013.

 

Firemní obraty a zisky

• Nejúspěšnějším firmám celkově rostou obraty, nicméně jejich zisky prudce klesají. Mezinárodní úvěrové pojišťovny přicházejí se zjištěním, že největší firmy ve střední Evropě dosahují stále vyšších obratů, na druhou stranu však zaznamenávají výrazný pokles zisku. Míra platební neschopnosti v regionu se kvůli tomu téměř ztrojnásobila.

Konkrétně 500 nejúspěšnějších firem regionu v minulém roce zvýšilo svůj obrat o 5 % na více než 628 miliard eur. Jedná se ale skutečně jen o obrat. Čisté zisky se o celou třetinu propadly, z předloňských 30 miliard na 20 miliard eur. Nejvyšších obratů dosahují zejména firmy v Polsku, následují je maďarské společnosti, na třetím místě je Česká republika. České firmy mají v kategorii TOP 500 CEE průměrný obrat 68 miliard eur.

Většina firem z žebříčku TOP 500 CEE se rekrutuje z oboru ropa a plyn, 65 firem z tohoto oboru vytvořilo celkový zisk ve výši 162 miliard eur. Na druhém místě, a to s velkým odstupem, je energetický průmysl. Zde 51 firem nedosáhlo ani poloviny obratu dosaženého sektorem ropy a plynu, konkrétně to je 76 miliard eur. Třetím největším sektorem je automobilový průmysl, ve kterém 42 firem vytvořilo obrat ve výši téměř 63 miliard eur. Největší podíly na tomto výsledku automobilového průmyslu byly zaznamenány v České republice a na Slovensku.