Kvalitní účetní – bez té se dnes neobjedete


Chcete rozjet podnikání, máte úžasný podnikatelský záměr, vhodné prostory, produktivní a spolehlivé zaměstnance? Pak to vše potřebujete ještě doplnit precizním a bezchybným vedením účetnictví, které Vám dodává zpětnou vazbu a informaci o tom, jak si vedete. Protože bez toho všeho se nemůžete přesně rozhodnout, kam dále směřovat Vaši firmu, je to velmi pádný důvod pro to, pořídit si spolehlivého pracovníka do účtárny a ekonomického úseku. Dobrý účetní dnes musí mít perfektní přehled a znalosti nejen v oblasti účetnictví, ale také daní, dále ve mzdové problematice a legislativních změnách. Je to člověk, kterému musíte naprosto důvěřovat, protože mu svěřujete ke zpracování citlivá data a očekáváte od něj přesnou práci a naprostou spolehlivost při předávání informací.

 

Vybírejte s rozvahou

Při výběru vhodného pracovníka pro tuto pozici je nutné si rozmyslet, zda si vyberete a dáte šanci nějakému vhodnému kandidátovi z pracovního trhu, odlákáte spolehlivého účetního jinému zaměstnavateli nebo zvolíte služby externí dodavatelské firmy, která se Vám o účetnictví rovněž postará. Pro toto rozhodnutí musíte zvážit, co vše budete od potenciálního zaměstnance potřebovat a očekávat, a která z předchozích variant vyřeší Vaše požadavky. Pokud budete vybírat konkrétního zaměstnance, potřebujete člověka, který je pečlivý, precizní, má smysl pro detail, čísla a pravidelně se vzdělává. Když využijete druhou variantu externího dodavatele, zvolte spolehlivou společnost, která má dobrou historii i doporučení od stávajících spokojených zákazníků.

Pokud svěříte kompletně celou agendu ať už zaměstnanci nebo agentuře, měli by Vám zaručit mj. tyto znalosti a dovednosti:

-       zpracování a vedení účetnictví

-       podávání komplexních informaci o jeho stavu, situaci firmy z finančního hlediska apod.

-       evidence majetku a skladů

-       zpracování daní, a to jak z příjmu, silniční, k DPH apod., včetně přiznání

-       zpracování rozvahy, výkazu zisků a ztrát, závěrky a uzávěrky

-       mzdové problematiky, a to od pracovních smluv přes výpočet mezd po zpracování povinných výkazů a přehledů

-       efektivní komunikaci se zainteresovanými úřady, jako jsou FÚ, ČSSZ, pojišťovny atd., a to nejen při kontrolách

Rozhodně je dobré na kvalitním účetním nešetřit. Odstraňování případných škod napáchaných nespolehlivým zaměstnancem, by Vás mohlo přijít dráž než zaplacení práce kvalifikovaného a precizního pracovníka či specializované firmy.